logo AH aktualnosci

Klub Jeździecki Agro-Handel Śrem po raz 14 okazał się najlepszy w rocznym podsumowaniu rankingu PZJ w skokach przez przeszkody. Mimo trudnej sytuacji na rynku eventów w roku 2020 był też jednym z liderów wśród organizatorów imprez jeździeckich w Polsce. W 2021 podejmuje się nowego wyzwania, jakim będą pierwsze zawody międzynarodowe na hipodromie w Olszy.

 

Wyniki 2020

Rok 2020 do normalnych w sporcie z pewnością nie należał. Najlepsi jednak nie poddawali się i osiągali kolejne sukcesy. Do tych na pewno należy Klub Jeździecki Agro-Handel Śrem, którego skoczkowie po raz 14 (w ciągu ostatnich 15 sezonów) zgromadzili najwięcej punktów w rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. 

Liderem klubu pozostaje Jarosław Skrzyczyński, który w 2020 roku wygrał 4 konkursy zaliczane do światowego rankingu i zdobył tytuł wicemistrza Polski. Swoją klasę potwierdził też triumfem podczas po raz pierwszy rozegranego w Polsce (podczas Warsaw Jumping) konkursu Top Ten – dla najlepszych 10 skoczków polskiego rankingu.

Kolejny dobry sezon odnotował Mściwoj Kiecoń, zawodnik o najdłuższym stażu w barwach KJ Agro-Handel (reprezentuje ten klub nieprzerwanie od 2007 roku). On do największych sukcesów może zaliczyć zwycięstwa w Grand Prix CSI2* w Michałowicach, Grand Prix ZO2* PLJ w Olszy oraz zajęcie czwartego miejsca w Mistrzostwach Polski seniorów.

Trzecim zawodnikiem zielonych fraków sezonu 2020 był Dawid Skiba. On trzeci rok z rzędu stanął na podium Polskiej Ligi Jeździeckiej (tym razem trzecie miejsce w kategorii srebrnej) i w znaczącym stopniu przyczynił się do wygrania przez KJ Agro-Handel  rozgrywek Drużynowego Pucharu Polski. Co warte podkreślenia, on wraz z Szymonem Tęczą, Marcinem Maćkowiakiem i Wiktorem Szałą pracuje na co dzień w stajni Olsza i dosiada koni, które są własnością pana Jana Ludwiczaka. Z kolei pan Jan Ludwiczak, który w pierwszym etapie budowy Stajni Olsza bazował głównie na koniach importowanych z zachodnich stadnin, teraz po kilkunastu latach pracy hodowlanej cieszy się z sukcesów swoich zawodników na koniach wyhodowanych przez niego. Podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni w Strzegomiu jego rumaki (Cohiba L pod Dawidem Skibą i Lancelotto L pod Szymonem Tęczą) zajęły dwa pierwsze miejsca w kategorii sześciolatków. Jeszcze lepszym przykładem tego, jaką satysfakcję może przynieść własna hodowla i systematyczny trening, prowadzony przez trenera Jacka Buckiego w Olszy, jest koń La Vulkano L. W minionych sezonach odnosił on sukcesy w mistrzostwach i konkursach dla młodych koni. W 2020 roku jako ośmiolatek zadebiutował pod Dawidem Skibą w konkursach zaliczanych do światowego rankingu, kończąc sezon podwójnym bezbłędnym przejazdem i piątym miejscem w Grand Prix CSI2* w Sopocie.

To tylko czołówka klubu, którego szerokie zaplecze to 45 licencjonowanych zawodników. Poza wymienionymi wcześniej punkty do rankingu PZJ w 2020 roku zdobyli także: Dajana Pawlicka, Andrzej Głoskowski oraz juniorki: Matylda Malepszy, Maria Baehr, Maja Marchwicka, Maja Hendrys, Aleksandra Sobocka i Emilia Chmielowska.

Imprezy 2020

Mimo znacznych ograniczeń KJ Agro-Handel Śrem wywiązał się w stu procentach z zaplanowanych przed sezonem założeń organizacyjnych. Mimo że sezon rozpoczął się dopiero w czerwcu, udało się przeprowadzić cykl Turnieju Nadziei Olimpijskich i Orła Białego. Po 5 etapach i finale sklasyfikowano w rankingu 235 zawodników, a zwycięzcami zostali: Łukasz Wasilewski (kategoria Profi) i Martyna Derengowska (Amatorzy) – oboje z WSH Equifirst Przybyszewo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też czerwcowe zawody ogólnopolskie zaliczane do Polskiej Ligi Jeździeckiej i wrześniowy Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni. Ta druga impreza, która ma już 11-letnią historię, zgromadziła na starcie ponad 200 młodych rumaków prezentowanych przez najlepszych polskich zawodników. Jej organizacyjny sukces był bodźcem do kolejnego wyzwania, jakim jest SCPMK w skokach luzem, który po przeniesieniu z listopada (przez ograniczenia związane z pandemią) ostatecznie po raz pierwszy odbędzie się w hali Stadniny Koni Racot w dniach 19-20 marca.

Plany na 2021

Wszystkie te wydarzenia już teraz znalazły się w kalendarzu na rok 2021. Ale to nie wszystko - panowie Jan Ludwiczak i Jan Ciesielski z KJ Agro-Handel, którzy mają już olbrzymie doświadczenie w organizacji imprez jeździeckich z Mistrzostwami Polski i koordynacją Polskiej Ligi jeździeckiej włącznie, podjęli się nowego, jeszcze większego wyzwania. W dniach 13-16 maja na hipodromie w Olszy po raz pierwszy odbędą się zawody międzynarodowe CSI2*, z pulą nagród ponad 300 000 PLN i dwoma konkursami zaliczanymi do światowego rankingu. Nie tylko ta pula, ale i znakomite warunki parkurowe i stajenne, w pełni profesjonalna organizacja, a także świetna sportowa atmosfera przyciągną na start polską czołówkę, ale też wielu doskonałych zawodników z całej Europy.

Ambitne są też na pewno plany sportowe Agro-Handlu na rok 2021. Wiele wskazuje na to, że w kwietniu Jarosław Skrzyczyński po raz czwarty w swojej karierze wystartuje w finale Pucharu Świata, który odbędzie się w Goeteborgu. Tak się składa, że po dotychczasowych trzech awansach w sezonach 2013, 2016 i 2019 zawsze przyszło mu startować w hali Skandinavium, zaliczając coraz to lepsze rezultaty (30, 20 i 11 miejsce). Zdobyte tam doświadczenie może pozwolić mu na kolejne poprawienie wyniku. Na arenie międzynarodowej skoczkowie Agro-Handlu mogą pomóc też polskiej reprezentacji w startach w Pucharach Narodów i Mistrzostwach Europy. Na krajowym podwórku do zdobycia jest dziewiąty dla Agro-Handlu tytuł mistrza Polski. Wygranie po raz 15 rankingu PZJ w takim składzie jak teraz będzie pewnie tylko formalnością.

Szymon Tarant - portal tylkoskoki.pl