Historia klubu
Klub Jeździecki Agro-Handel Śrem jako stowarzyszenie został zarejestrowany w 13 listopada 1998 roku. Prezesem klubu został wtedy Jan Ciesielski, który tą funkcję pełni do dziś. Początkowo w stajni Olsza funkcjonowała szkółka jeździecka. Potem z inicjatywy prezesa Zakładów Mięsnych Agro-Handel Jana Ludwiczaka zaczęto rozwijać sport jeździecki na profesjonalnym poziomie. Jan Ludwiczak stał się tym samym promotorem wielu doskonałych skoczków rozwijających swoją karierę w zielonych barwach z czerwono-żółtym emblematem.
Pierwsze duże sukcesy klubu związane są z Dawidem Rakoczym. On w latach 2003 – 2018 wygrywał z powodzeniem konkursy Grand Prix zawodów ogólnopolskich, potęgi skoku, Derby i konkursy na zawodach CSI. Później Rakoczemu zaczął dorównywać Jacek Bucki, a tego zastąpili w klubie Leszek Gramza i Marcin Bętkowski. Kolejny duży skok Agro-Handlu do przyjęcie ich barw przez Aleksandrę Lusinę. Ona w 2007 roku zdobyła pierwszy dla klubu złoty medal mistrzostw Polski. Powtórzyła ten sukces w 2009, a kontynuował te dobrą passę Mściwoj Kiecoń wygrywając mistrzostwa w latach 2010 i 2011. Od 2011 roku w barwach KJ Agro-Handel jeździ najlepszy Polski skoczek Jaroslaw Skrzyczyński, który w ciągu 8 sezonów zdobył cztery razy mistrzostwo Polski i trzy razy Puchar Polski. Puchar Polski dla Agro-Handlu zdobył też Andrzej Głoskowski. Zawodnicy ze Śremu: Marcin Bętkowski, Mściwoj Kiecoń i Dawid Skiba wygrywali też trzykrotnie rozgrywki Polskiej Ligi Jeździeckiej, a cały team trzy razy Drużynowych Puchar Polski.
Liczne są też sukcesy zawodników klubu na arenie międzynarodowej. Jako członkowie kadry reprezentowali Polskę w: Światowych Igrzyskach Jeździeckich (Lusina 2010 i Skrzyczyński 2014), Mistrzostwach Europy seniorów (Kiecoń 2011, 2015, Skrzyczyński 2015), Finałach Pucharu Świata (Skrzyczyński 2013 i 2016) i wielokrotnie w Pucharach Narodów. Wygrali też wiele Grand Prix oraz innych konkursów zaliczanych do rankingu Światowej Federacji jeździeckiej. W 2009 roku Aleksandra Lusina została pierwszym polskim skoczkiem, który wszedł do światowego TOP 100. W 2017 roku sukces ten powtórzył Jarosław Skrzyczyński, który pnąc się dalej w grudniu 2018 roku doszedł do miejsca 51.
KJ Agro-Handel to też sukcesy młodzieżowe. Arkadiusz Fimmel, Maria Baehr, Maria Stanislawiak, Wiktor Szała, Dajana Pawlicka, Maja Marchwicka to tylko niektórzy zawodnicy zdobywający na przestrzeni ostatnich 15 lat medale mistrzostw i Pucharu Polski, mistrzostw regionu i reprezentujący Polskę na młodzieżowych mistrzostwach Europy.
Z tak dobrymi wynikami idzie w parze dominacja KJ Agro-Handel w oficjalnych zestawieniach najlepszych klubów w Polsce. Nieprzerwanie od 2006 roku klub wygrywa ranking Polskiego Związku Jeździeckiego.
KJ Agro-Handel Śrem to też doskonały organizator zawodów. Te w randze ogólnopolskiej organizuje nieprzerwanie od 2005 roku. Od tego czasu rok rocznie polepszana jest infrastruktura hipodromu w Olszy. Dziś z dwoma dużymi arenami pisakowymi z systemem Ebbe Flut, rozprężalniami, trybunami, stajniami i zapleczem gastronomicznym opartym o produkty ZM Agro-Handel, należy do najchętniej odwiedzanych przez zawodników i kibiców miejsc na jeździeckiej mapie Polski. Mistrzostwa Polski 2011 roku ocenione zostały jako jedne z najlepiej zorganizowanych w historii polskiego jeździectwa. Dziesięcioletnia tradycję ma Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni, a od trzech lat w Olszy odbywają się finały rozgrywek Polskiej Ligi Jeździeckiej, której od 2018 roku Agro-Handel jest też koordynatorem.
Autor Szymon Tarant – portal tylkoskoki.pl